Schudni, ale nestresuj! | DEVÍN Sport

Schudni, ale nestresuj!

Schudni, ale nestresuj!

Kto dnes nie je v strese? Ak máte chuť zdvihnúť ruku na znak toho, že práve vy patríte k tým šťastlivcom, ktorí naozaj túto chorobu desaťročia nepociťujú, položte ju pomyselne späť.

Aj keď máte pocit, že stresové situácie zvládate na jednotku, ste im vystavení a vplývajú na vás, či chcete alebo nie.

Čo je to ten stres?

Stres je odpoveďou nášho organizmu na situáciu, ktorá naše telo i myseľ zaťažuje. Stresová situácia nás vykoľají z rovnovážneho stavu a náš organizmus sa tak bráni a snaží sa s touto záťažou vyrovnať. Ak stres netrvá príliš dlho, dokáže nás nakopnúť k lepším výkonom, podporuje látkovú výmenu, niekedy nás robí kreatívnejšími a akoby schopnejšími. To je fajn. To je takzvaný pozitívny stres. No dlhodobo nás stres, a to teraz nepreháňame, doslova zabíja. Ako? Doslova nás vyčerpá k smrti.

Ako stres vplýva na chudnutie?

Ako to už býva, aj v tejto téme sa nájdu dve skupinky ľudí – tí, ktorí majú tendenciu zo stresu chudnúť, a tí, ktorým tie kilečká akosi pribúdajú. Je dôležité poznamenať, že ani jedna, ani druhá skupina nie je ok. Pri strese môžete mať pocit, že zdoláte celý svet – to spôsobuje nával adrenalínu, no sprievodným javom je aj to, že sa vám uvoľňuje stresový hormón – kortizol. Ten pomáha organizmu vyrovnávať sa so stresom tak, že dokáže prispieť k ukončeniu alebo čiastočnému zastaveniu aktuálne nepotrebných funkcií, čím podporí telo v presmerovaní všetkej energie na vyrovnanie sa so vzniknutým stresom. Následne si telo žiada doplniť chýbajúcu energiu, následkom čoho dostávate vlčí hlad. Potom si viete predstaviť tie návštevy chladničky vo viac-menej pravidelných intervaloch. To, čo nás zbaví napätia sú práve keksíky, čokoládky, čipsy a iné šmakocinky. Navyše, ak sa cítime byť pod tlakom, potrebujeme si energiu doplniť rýchlo, preto siahame po niečom rýchlo odbaliteľnom, rýchlo pripraviteľnom a jedlom. Ďalšia vec, ak sme v strese, je pravdepodobné, že nemáme čas ani na pohyb. Alebo nemáme chuť. Alebo oboje dokopy. No a ak spojíme veľký príjem kalórií a malý výdaj energie, odpoveď na otázku “Čo robím zle?” je jasná.

Ako stresu predchádzať?

Predovšetkým si vyhraďte čas na spánok a relax. Naplánujte si ho. Tak, ako si viete naplánovať poradu, tak si viete zmenežovať aj oddychovú časť dňa. Verte nám, dá sa to. Len sa treba nad tým trochu zamyslieť a nepovoliť. Spánok však musí byť dostatočný a kvalitný. Potom nasleduje absentujúci pohyb. Prejdite si v hlave celý svoj deň a pokúste sa doň vtesnať aspoň 30 minút polointenzívnej až intenzívnej aktivity. No a kľúčové je, samozrejme, pozitívne nastavenie mysle. Ok, aby to neznelo príliš étericky a abstraktne, povieme vám to jednoduchšie – obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi. Tí vám pomôžu pozerať sa na svet trochu inak.

©2020 Devín Motion Magazine

Powered by